Corona Virüs (Covid-19)

Herkese kocaman selam, maalesef artik ülkemiz içinde de corona virüs bulunmakta. Hatta bugün verilen bilgi dahilinde sayı 47 oldu. Çok çok üzücü bir haber aynı zamanda korkutucu maalesef.

Tek yapmanız gereken evden çıkmadan 14 gün dinlenmeye, kendinizi izole etmeye çalışmanız gerekli. Elbette ihtiyaçlarınız olacaktır, ancak bu gibi durumlar için marketleri boşaltmaya, evlere sığınak deposu gibi doldurmaya, makarna satın almaya gerek yok.

Çalışıyorsanız ve işiniz evden yapılacak bir iş değilse işe gittiğinizde ve eve dönüş suretinizi kapsayan tüm anlarda kendinizi olabildiğince koruyun.

Kimi söylemler okuyorum, duyuyorum, oldukça üzülüyorum. Ve bu gibi durumların vaka sayısını maalesef üzülerek belirteceğim ki arttıracağını şimdiden görebiliyorum.

Camiilerin kapanması ve halkın Diyanet açıklama yapmasına rağmen “ölürsek de camiide ölelim” ya da “Allah’tan geldik yine ona gideceğiz yapacak bir şey yok” tarzında söylemleri çok çok kötü. Sadece kendi canını düşünen bir varlık olmaktır bu. Taşıyıcı olmaktır. Bir nebze baska deyisle katil olmaktır bu. Elbette ibadetlerini yerine getir, elbette namazını kıl ancak evinde temiz temiz yap. En azından kısa bir süreliğine çünkü bu durum oldukça ciddi. Önce önlem sonra tevekkül.

Kimi söylemler bu durumun sebebinin insan yapımı bir virüs olduğunu aslında ülkeleri korkutup, sonradan ilaç üretip çaresini bulduk deyip çıkar bağlayacağını belirtmiş. Dostlar, abiler, ablalar, bakın öyle olsa BİLE sen kendini korumak zorundasın.

Her duydugunuz, okuduğunuz çaresi duymus denen şeyleri denemeyin. Grip nezle belirtileriniz varsa ibuprofen içeren ağrı kesici, ateş düşürücü, öksürük şurupları, grip nezle ilaçları kullanmayın sakin. Etkisini maalesef daha çok tetikliyor. Çevrenizi uyarın.

“Biz Türk adamız bize hiç birşey olmaz” ya da “Zaten yaşlıları öldürüyormuş biz gezelim” gibi düşünceler tamamen yanlış eğer varsa cevrenizde hâlâ bu tipte düşünen birileri lütfen lütfen uyarın.

Ölü sayıları ciddi derece çok fazla. Bu iş şaka veya mübalağ ya da yalan değil. Hatta bilmediklerimiz bile olabilir.

Bugün bu vakanın ülkemize girişinin ardından 5.gün ve sayı 47 oldu. Evet 5 gün içinde. Hepsi dış ülkelerden giriş yapmış Türk vatandaşlar. Ve aralarında çok sevdiğim insanlarda bulunuyor ve çok korkunç bir durum bu.

Yarın ne olacağını bilmiyoruz, ancak önlem alabiliriz, sarılmadan da birbirimizi sevebiliriz. Cebimizde ufak bir dezenfektan veya kolonya hiç olmadı ıslak mendil taşıyabiliriz en kötü. Belirti hissediyorsak korkmadan, ailenizde veya cevrenizde bulunan kimseye zarar vermemek için ücretsiz bir şekilde teste katılabilirsiniz. Şuan ülke genelinde bu testler tamamen ücretsiz.

Oldukça ciddiye alınması gereken bir durum lütfen lütfen kendinize bakabildiginiz kadar iyi bakın. Sizleri sevenler için kendizi, sevdikleriniz için onları uyarın. Hoşça kalın.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s